Baha ziedi

Baha ziedu terapija ir vērsta uz mūsu emocijām un domām – tajā izmantotās ziedu esences (īsi dēvētas par Baha ziediem) atbrīvo no negatīviem un postošiem psihoemocionāliem stāvokļiem (bailēm, aizvainojuma, sasprindzinājuma, apātijas u.c.) un, atjaunojot dabisko iekšējo līdzsvaru, palīdz atgūt iekšēju mieru, ļauj uz esošo situāciju paskatīties no cita skatupunkta un ieraudzīt problēmas risinājumu. Jo līdzsvarotāki esam, jo emocionāli mierīgāk spējam reaģēt uz notikumiem. Jo optimistiskāk raugāmies uz dzīvi, jo vairāk iespēju saskatām.

Baha ziedu terpijā izmantotās 38 ziedu esences tiek pagatavotas ar specifiskām ārsta Edvarda Baha atklātām metodēm. Pamatā tās gatavo no savvaļas augu ziediem, tāpēc tās dēvē par ziedu esencēm. Tās nesmaržo (Baha ziedu terapija nav aromterapija), pamatā lietojamas iekšķīgi (par lietošanu vairāk lasiet šeit).

Baha ziedi palīdz pārvarēt negatīvas emocijas. Ziedu terapijas atklājējs angļu ārsts Edvards Bahs atklāja, ka noteiktiem savvaļas augiem piemīt spēja iedarboties uz cilvēku emocijām. Katrs no 38 Baha ziediem palīdz transformēt noteiktu postošu emocionālu stāvokli, resp., palīdz pārvērst negatīvās emocijas pozitīvās, piemēram, nedrošību drosmē, iekšēju paniku iekšējā līdzsvarā, šaubas noteiktībā utt.

Baha ziedi palīdz tikt galā ar dzīves grūtībām. Dzīves cīņas mums ir jāizcīna pašiem. Grūtībās mēs kļūstam stiprāki un augam garīgi, taču tieši šādos dzīves posmos mēs bieži meklējam palīdzību. Un kas gan ir varenāks par dabu! Baha ziedi – dabas dziedinošais spēks – palīdzēs mums izturēt, pārvarēt nogurumu, saņemties, paļauties uz saviem spēkiem.

Baha ziedi palīdz mums mainīties. Nekā šajā dzīvē nav pastāvīgāka par pārmaiņām. Tad, kad mēs nekādi nespējam ietekmēt notikumus, nākas mainīties mums pašiem – pārvarēt sarūgtinājumu, tik galā ar sevis žēlošanu, dusmām, aizvainojumu… Un Baha ziedi šādos gadījumos ir ideāli palīgi. Arī slimībām ir sava nozīme, citādi jau tās nebūtu nepieciešamas. Slimība, Bahaprāt, ir labdarīga, jo palīdz mums saprasts, ka domājam un rīkojamies nepareizi. Slimība ir kā sarkanā gaisma luksoforā – “stop!” Apstājies, apdomā, ieklausies sevī! Slimība no mums prasa pārmaiņas mūsu dzīves veidā. Baha ziedi palīdz šīs pārmaiņas (ak, cik gan dažkārt ir grūti mainīties!) veikt, Baha ziedi palīdz mums mainīties uz labo.

Baha ziedi palīdz sadzirdēt sirdsbalsi un sekot dzīves aicinājumam. Kāpēc mēs esam šajā pasaulē? Vai nākuši tikai ēst un dzert? E. Bahs bija pārliecināts – cilvēkam ir dvēsele, kas nākusi šajā pasaulē, lai attīstītos. Viņaprāt, cilvēka ķermenis ir tikai dvēseles templis, transporta līdzeklis, ar kuru šajā dzīvē pārvietojamies. Dvēsele zina, kas viņai šajā dzīvē ir jāpaveic. Viņa mūs vienmēr aizsargā un iedrošina, modri un labdarīgi vada pa vislabāko ceļu. Tā runā ar mums caur mūsu intuīciju un sirdsbalsi. Vai jūs to vēl dzirdat? Baha ziedi palīdzēs to sadzirdēt, atgriezties pie sevis un kļūt par to, par ko mums bija lemts kļūt, ienākot šajā pasaulē. Baha ziedu terapija piedāvā arī dzīves filozofiju, kas var noderēt, taču noteikti nav priekšnosacījums, lai lietotu Baha ziedu esences.

Baha ziedi palīdz atgūt iekšējo mieru, būt laimīgiem un veseliem. Miers baro, nemiers posta. Iekšējais miers stiprina imunitāti. Darot to, ko mums patīk darīt, esot kopā ar cilvēkiem, kas mums patiešām patīk, būsim laimīgi, jo, kā apgalvo E. Bahs, laime slēpjas dzīves vienkāršajās lietās. Laimīgs cilvēks ir vesels!

Jūs varat brīvi lietot visus Baha ziedus, taču tos izprast palīdzēs Baha ziedu grupas. Pastāv vairāki Baha ziedu iedalījuma veidi, šeit varat iepazīties ar diviem: 1) kārtību, kādā Edvards Bahs augus atklāja, 2) iedalījumu, kādā viņš sakārtoja ziedu līdzekļus pēc tam, kad bija atklājis visus:

I. Divpadsmit Dziednieki – Septiņi Palīgi – Otrie Deviņpadsmit
Šis ziedu iedalījums radies pēc tā, kādā secībā Bahs tos atklāja. Vispirms Bahs meklēja ziedus, kas būtu piemēroti noteiktiem personības tipiem, tos viņš nosauca par Divpadzmit Dziedniekiem. Šie Baha ziedi raksturo jūsu personību. Dažkārt var būt grūti noteikt, kurš no Divpadsmit Dziedniekiem būtu nepieciešams, jo dzīves notikumi spēj ietekmēt un izmainīt cilvēka raksturu. Lai noskaidrotu savu Dziednieku, mēģiniet atbildēt uz šādiem jautājumiem: Kā jūs uzvedaties, kad esat slimi? un Kādi jūs bijāt bērnībā? Savas dzīves laikā ikviens no mums var atrasties ikvienā no 38 negatīvajiem emocionālajiem stāvokļiem, taču viens no divpadsmit tipiem raksturo mūs visspilgtāk. Taču neesiet pārsteigti, ja sevī saskatāt vairāku Dziednieku raksturotās personības iezīmes. Mūsu rakstura šķautnes var būt visdažādākās.

Divpadsmit Dziednieki


Ancītis/Agrimony –  tiem, kas rūpes un raizes slēpj aiz bezrūpības maskas, augstiņš/Centaury – tiem, kas nemāk pateikt “nē”, ceratostigma/Cerato – tiem, kas nepaļaujas uz savu intuīciju, cigoriņš/Chicory – tiem, kas žēlo sevi un gaida no citiem mīlestību un uzmanību, mežvītenis/Clematis – tiem, kas nespēj koncentrēties un kuriem ir grūti būt šeit un tagad, drudzenīte/Gentian – skeptiski noskaņotiem cilvēkiem, sprigane/Impatiens – tiem, kas ir ātri un steidzīgi domās un rīcībā, pērtiķmutīte/Mimulus – tiem, kas baidās un satraucas, saulrozīte/Rock Rose – tiem, kas viegli krīt panikā, žultszālīte/Scleranthus – tiem, kas nespēj pieņemt lēmumu, verbēna/Vervain – tiem, kas kļuvuši pārlieku aktīvi un dedzīgi, sermulīte/Water Violettiem, kas norobežojas no sabiedrības.

Edvards Bahs konstatēja, ka ir gadījumi, kad Divpadsmit Dziednieki nespēj izārstēt pacientus, jo dzīves laikā cilvēki ir iemācījušies noteiktā veidā reaģēt uz notikumiem, tāpēc Bahs turpināja dziedinošo līdzekļu meklēšanu un atklāja vēl septiņus augus, kas palīdz pārvarēt hroniskus negatīvus emocionālus un prāta stāvokļus, piemēram, nogurumu vai bezcerību. Tās bieži lieto kopā ar kādu no Divpadsmit Dziedniekiem, taču vienmēr, ja problēmas (var slimības), no kurām ciešam ir ilgstošas. (Interesanti zināt, ka šīs grupas ziedi reti kad būs nepieciešami bērniem līdz aptuveni septiņiem gadiem.)

Septiņi Palīgi


Ulekss/Gorse – tiem, kas nonākuši bezcerības varā, virsis/Heather – tiem, kam grūti būt vieniem, tāpēc viņi meklē jebkādu sabiedrību, ozols/Oak – pienākuma cilvēkiem, kas nes dzīves nastu, nemāk palūgt palīdzību un atzīt savu vājumu, olīvkoks/Olive – garīgi un fiziski nogurušiem cilvēkiem, avota ūdens/Rock Water – tiem, kas tur sevi grožos un tiecas pēc iedomātas pilnības, vīnkoks/Vine – tiem, kas vienmēr zina, kā sasniegt mērķus un gūt rezultātus, tāpēc pieprasa, lai citi rīkoties saskaņā ar viņu plānu, lāčauza/Wild Oat – tiem, kas pazaudējuši savu dzīves mērķi.

Un visbeidzot ziedu kuplajam pulkam pievienojās

Otrie Deviņpadsmit: 

Baha ziedi, kas iekļauti šajā grupā, palīdz negatīvu emocionālo stāvokļu gadījumā, kas radušies dzīves traumas vai grūtību rezultātā, vai ikdienas problēmu pārvarēšanai. Tā, piemēram, pēc nelaimes gadījuma, iespējams, jums vajadzēs baltstarīti, ja baiļojamies par sev tuviem cilvēkiem – sārtā zirgkastaņa.


 apse/Aspen – tiem, kas baidās no mistiskām un nereālām lietām, dižskābardis/Beech – tiem, kuri pamana nepilnības apkārtējā pasaulē un par tām aizkaitinās, plūme/Cherry Plum – tiem, kas izjūt iekšēju spriedzi un baidās no nervu sabrukuma, zirgkastaņas pumpurs/Chestnut Bud – tiem, kas arvien no jauna pieļauj vienas un tās pašas kļūdas (kāpj uz viena un tā paša grābekļa), mežābele/Crab Apple – tiem, kas jūtas sev pretīgi (piesārņoti, slimi) un izjūt nepieciešamību pēc attīrīšanās, goba/Elm – tiem, kas pārslodzes dēļ zaudē pašpaļāvību, ilekss/Holly – tiem, kas nonākuši greizsirdības, naida, atriebības kāres un spēcīgu dusmu un niknuma varā, vīteņsausserdis/Honeysuckle – tiem, kas gremdējas pagātnē, skābardis/Hornbeam – tiem, kas no rītiem jūtas noguruši un nespēj raiti sākt dienas darbus, lapegle/Larch – tiem, kas sevi vienmēr salīdzina ar citiem un netic saviem spēkiem, sinepe/Mustard – tiem, kas cieš no nomāktības un nespēj priecāties, priede/Pine – tiem, kas cieš no pārmērīgas vainas apziņas un pašpārmetumiem, sārtā zirgkastaņa/Red Chestnut – tiem, kas raizējas, baiļojas un pārdzīvo par citiem, baltstarīte/Star of Bethlehem – tiem, kas piedzīvojuši spēcīgu emocionālu vai fizisku satricinājumu, ēdamā kastaņa/Sweet Chestnut – tiem, kas nonākuši izmisuma un bezcerības varā, riekstkoks/Walnut – tiem, kas pārlieku ietekmējas no apkārtējā, parastā zirgkastaņa/White Chestnut – tiem, kas nepspēj atbrīvoties no raižpilnām domām, suņu roze/Wild Rose – tiem, kas pazaudējuši dzīvotprieku un dzīvesprieku, vītols/Willow – tiem, kas žēlojas par negodīgo dzīvi un nespēj rast sevī spēkus, lai turpinātu augt un attīstīties.

II. Baha ziedu atbilstība emocionālajam stāvoklim
Tad, kad bija atklāti visi 38 ziedu līdekļi, E. Bahs tos iedalīja septiņās grupās atbilstoši emocionālajam stāvoklim. Baha ziedi tiem, kuri –
1. cieš no bailēm: saulrozīte/Rock Rose, pērtiķmutīte/Mimulus, plūme/Cherry Plum, apse/Aspen, sārtā zirgkastaņa/Red Chestnut,
2. cieš no nedrošības: ceratostigma/Cerato, žultszālīte/Scleranthus, drudzenīte/Gentian, ulekss/Gorse, skābardis/Hornbeam, lāčauza/Wild Oat,
3. izrāda nepietiekamu interesi par notikumiem tagadnē: mežvītenis/Clematis, vīteņsausserdis/Honeysuckle, suņu roze/Wild Rose, olīvkoks/Olive, parastā zirgkastaņa/White Chestnut, sinepe/Mustard, zirgkastaņas pumpurs/Chestnut Bud,
4. cieš no vientulības: sermulīte/Water Violet, sprigane/Impatiens, virsis/Heather,
5. pārāk jūtīgi reaģē uz apkārtējo ietekmi un idejām: ancītis/Agrimony, augstiņš/Centaury, riekstkoks/Walnut,
6. cieš no drosmes trūkuma un izmisuma: lapegle/Larch, priede/Pine, goba/Elm, ēdamā kastaņa/Sweet Chestnut, baltstarīte/Star of Bethlehem, vītols/Willow, ozols/Oak, mežābele/Crab Apple,
7. ir pārlieku norūpējušies par citu labklājību: cigoriņš/Chicory, verbēna/Vervain, vīnkoks/Vine, dižskābardis/Beech, avota ūdens/Rock Water. (E. Bahs “Divpadsmit dziednieki un citi ārstniecības līdzekļi”).

Lietojiet droši Baha ziedus! Tie darbojas pēc atslēgas un slēdzenes principa: ja atslēga neder, ar to durvis neatslēgsi, resp., ja izvēlētā ziedu esence atbildīs jūsu emocionālajam stāvoklim, tā palīdzēs pārvarēt negatīvās izjūtas un veidot pozitīvu attieksmi pret dzīvi. Baha ziedi neizsauc pretēju reakciju, tos nevar pārdozēt, lai arī nepieciešams pavisam nedaudz, lai tie iedarbotos.