uz Baha ziedi A-Z

24. Priede • Pine

pineNegatīvais stāvoklis:

  • pārmet sev un kritizē sevi
  • vaino sevi, arī citu kļūdās
  • jūtas vainīgs un pārlieku atvainojas
  • neapmierināts ar saviem sasniegumiem
  • „Tā ir tikai mana vaina.”

Pozitīvais stāvoklis:

  • apzinās sevi un savu vērtību, ir apmierināts ar sevi
  • objektīva vainas izjūta
  • apzinās savas kļūdas, taču lieki pie tām nekavējas

E. Bahs: „Līdzeklis tiem, kas vainu meklē sevī. Pat gūstot panākumus, viņi domā, ka īstenībā visu varēja izdarīt vēl labāk. Cilvēki nav apmierināti nedz ar savu darbu, nedz sasniegumiem. Viņi smagi strādā un ļoti cieš no kļūdām, kuras paši sev atrod. Nereti viņi jūtas atbildīgi arī par citu pieļautajām kļūdām.”

Raksturīgi izteicieni:
– Es esmu vainīgs! Tā tas ir vienmēr – lai kas darbā, ģimenē vai attiecībās noietu greizi (izceļas strīds, slimo bērni, uzņēmums strādā ar zaudējumiem u.c.), es vainu vienmēr meklēju sevī.
– Esmu paškritisks! Es pārmetu sev, ja esmu pieļāvis kādu kļūdu. Lai cik labi būtu mani sasniegumi, es vienmēr domāju, ka varēju pacensties vēl vairāk un izdarīt vēl labāk.
– Es simtiem reižu pārcilāju notikumus pagātnē, analizējot, ko varēju darīt citādi: “KĀPĒC es tā rīkojos? Viss varētu tagad būt citādāk, ja es būtu rīkojies citādi!”

Apraksts

Tu dzīvo pašiznīcinošā emocionālajā stāvoklī, jo nekad neesi apmierināts ar sevi un saviem sasniegumiem. Tev šķiet, ka vienmēr visu var izdarīt labāk, vienmēr var pacensties vairāk! Tu nejūties gana labs, uzskati, ka mīlestība jānopelna un ka cilvēks ir tik vērts, cik viņa darbi. Tu centies būt perfekts, jo tikai tad… Vai tev nāk prātā kāda ainiņa no bērnības? Varbūt atceries, ka vecāki nekad nebija apmierināti ar tevi, vienmēr bija kaut kas, kas tev jāpaveic, lai tad kaut ko nopelnītu? Iespējams, vecāki (vai citi pieaugušie) tevi nepieņēma tādu, kāds esi (piemēram, ja biji dusmīgs vai biji izdarījis kaut ko, pieaugušoprāt, nepareizu vai nevēlamu.)? Lūk, šeit aug “kājas” lielajam kritiķim tevī, kurš vienmēr pamana visu, ko vēl var pilnveidot. Tāpēc esi kļuvis par perfekcionistu, kurš turklāt ir pilnībā atkarīgs no apkārtējo viedokļa – ja tu viņiem patīc, tu jūties labi, ja kāds ar tevi ir neapmierināts, tava pašsajūta krīt bezdibenī. It kā ar šo visu vēl nebūtu gana, tu vienmēr vainu meklē sevī – tev ir/bija jābūt perfektam, tu nedrīksti kļūdīties!

PRIEDES ziedu līdzeklis palīdzēs tev atbrīvoties no pašiznīcinošā un mazohistiskā “mehānisma”, kurš tev neļauj brīvi un pilnvērtīgi dzīvot reālajā pasaulē, jo, kā izrādās, perfektā nav nedz apkārtējā vidē, nedz cilvēkos! Tu iemācīsies mīlēt sevi un būsi, iespējams, pirmais cilvēks, kas sevi pieņem tādu, kāds esi! Visiem ir tiesības kļūdīties! Galu galā tieši tāpēc mēs esam šajā pasaulē – lai mācītos. Iemācīties nav iespējams bez kļūdām. Tu iemācīsies saprast, kur beidzas tava atbildība. Tu apzināsies, ka izpatikt visiem cilvēkiem vienkārši nav iespējams! Tu piedosi sev un spēsi ar pilnu krūti ieelpot vieglumu un brīvību!

uz Baha ziedi A-Z