Baha ziedi bērniem

Bērnība ir īpašs posms mūsu dzīvē, jo tieši pirmajos dzīves gados tiek likts pamats visai turpmākajai dzīvei. Daudzas fiziskās kaites šajā vecumā ir cieši saistītas ar bērna emocionālo stāvokli, piemēram, vēdersāpes pirms došanās uz skolu, enurēze (slapināšana gultā) pēc jaunāka brālīša vai māsiņas ierašanās šajā pasaulē u.c. Precīzi piemeklēti Baha ziedi ļoti ātri iedarbojas un līdzsvaro bērnu emocionālo stāvokli.
Pirmajos dzīves gados, tāpat kā visā turpmākajā dzīvē, Baha ziedu terapiju izmanto, lai līdzsvarotu bērna emocionālo stāvokli (greizsirdību, bailes, nedrošību u.c.) un ārstētu akūtas vai ilgstošas kaites (piem., astmu, alerģijas utt.).
Baha ziedu līdzekļu lietošana ir droša, ziedu esences nav zāles (tās tiek klasificētas kā pārtikas produkti (un nevis uztura bagātinātāji!)), un to iedarbība ir ļoti maiga. Tas ir dabas dziedinošais spēks, kas palīdz atgūt iekšējo mieru un līdzsvaru.
Pēc pieredzes ir novērots, ka Baha ziedu terapija bērniem ir efektīvāka un sniedz ātrākus rezultātus, ja terapijā iesaistās arī viens vai abi vecāki, īpaši, ja grūtības, kuru pārvarēšanai izmantosiet Baha ziedu terapiju, ir ilgstošākas.
Ja nespējat saviem spēkiem, izmantojot šajā sadaļā sniegto informāciju, piemeklēt savam bērnam nepieciešamos Baha ziedus, plašāku informāciju atradīsiet grāmatā “Baha ziedu terapija bērniem un viņu vecākiem” (grāmata ir izpārdota, drīzumā tiks papildināta un izdota atkārtoti) vai arī izvēlieties individuālo konsultāciju.

Baha ziedu terapija bērniem palīdz, piemēram, šādos gadījumos:

BĒRNU TIPI BAHA ZIEDU TERAPIJĀ. Sastopoties ar grūtībām vai saslimstot, bieži vien iekšējais līdzsvars zūd savam tipam raksturīgi, piemēram, spriganes tipa bērns kļūs izteikti aizkaitināts. Var būt tā, ka bērnam piemīt vairāku tipu iezīmes, tāpēc varat vienlaicīgi novērot vairākas šeit minētās īpašības, piemēram, aizkaitinājumu un neizlēmību. Šeit pavisam īss tipu apraksts un raksturīgās iezīmes:

Ancītis (Agrimony): Priecīgs, omulīgs, bez-problēmu bērns, patīk sabiedrība, jokojas, uzjautrina citus, nepatīk strīdi, nepatīk raudāt. Dienā viss kārtībā. Naktī – nemierīgs miegs. Var būt ādas problēmas. Bērns nepauž savas patiesās jūtas „mīļa miera labad”.
Augstiņš (Centaury): Jauks, labsirdīgs, pakļāvīgs bērns. Nespēj pateikt nē, bieži vien draugi ir valdonīgas personības, kas ir viņam uzkundzējušās.
Ceratostigma (Cerato): Šī tipa bērns vienmēr prasa padomus citiem, viņam šķiet, ka citi noteikti zina, kā ir pareizi un labāk. Ļoti viegli ietekmējams. Seko modei, citu paraugam. Ko dara citi, to viņš arī. Nespēj ieklausīties sevī un izprast savu identitāti un vēlmes.
Cigoriņš (Chicory): Mīļš, sirsnīgs bērns. Ļoti pieķēries saviem mīļajiem – mammai un tētim. Sēž klēpī, mīļojas. Arī raudulīgs, viegli aizvainojas. Ar savu uzvedību cenšas uzmanību pievērst sev, šādam nolūkam labi noder arī slimības – tad visi ir ap viņu.
Mežvītenis (Clematis): Miegains, aizsapņojies bērns, dzīvo savā sapņu pasaulītē. Aizmirst lietas, nespēj no rītiem pamosties. Grūtības ar koncentrēšanos. Ja slimo, tad lēni izveseļojas. Patīk slimot, jo tad nav jāpiepūlas (piem., jāiet skolā).
Drudzenīte (Gentian): Bērns, kas pie pirmā šķēršļa met plinti krūmos. Viegli padodas un zaudē drosmi. Pesimists, vienmēr saskata problēmas un grūtības.
Sprigane (Impatiens): Ātrs, nepacietīgs, saspringts bērns. Vienmēr grib būt pirmais, tāpēc var neiecietīgi izturēties pret lēnīgākajiem – pastumt viņus malā. Ātruma dēļ bieži negadījumi.
Pērtiķmutīte (Mimulus): Bailīgs, kautrīgs bērns. Nepatīk jaunais, nezināmais. Jūtīgs pret trokšņiem. Par bailēm citiem nestāsta. Labi jūtas drošā vidē.
Saulrozīte (Rock Rose): Ārkārtas situācijās neprognozējams bērns – var sastingt, neizrādīt savas emocijas, taču pēc tam pēkšņi un nopietni saslimt. Jūtīgi reaģē uz apkārtējiem notikumiem. Taču bērnu var pārņemt arī panika un histērija.
Žultszālīte (Scleranthus): Bērns, kas nespēj izvēlēties starp divām iespējam. Neprasa padomu citiem, iekšējas mokas. Nelīdzsvarots, tas var izpausties arī slimojot – temperatūra lēkā augšā lejā, slikta dūša u.c.
Verbēna (Vervain): Stūrgalvīgs, paštaisns, neatlaidīgs, aizrautīgs un saspringts bērns. Pamāca un pārliecina citus. Zina, kā ir pareizi.
Sermulīte (Water Violet): Pašpietiekams, kluss, mierīgs bērns. Neizjūt vajadzību pēc sava vecuma sabiedrības. Pārāk gudrs, nopietns un pieaudzis savam vecumam.

“5 ziedi” (PIECU ZIEDU FORMULA) – GLĀBĒJLĪDZEKLIS, pirmais palīgs ikvienā situācijā!

5flower-groupNeaizstājams palīgs bērna ikdienā ir kombinācija “5 ziedi” (pazīstama arī ar nosaukumu “Piecu ziedu formula”): vai tas būtu lapsenes dzēliens, vai negaidīts kritiens, ārkārtīgas izbailes (piem., no sveša suņa) vai neierasta situācija (piemēram, lidošana) – šī Baha ziedu kombinācija īsā laika posmā rūpējas par mazā cilvēciņa emocionālo līdzsvaru, remdina sāpes un mobilizē organisma pašizveseļošanās spējas. “Recepte” ir viena: kombinācij “5 ziedi” lietojiet iekšķīgi (jo akūtāka situācija, jo biežāk), nepieciešamības gadījumā – ārīgi ieteicams Piecu ziedu krēms. Turiet šos līdzekļus savā mājas aptieciņā, somiņā, mašīnā.
Izmantojot Baha ziedu terapiju bērniem, ieteicams ņemt vērā šādus aspektus:

zidainisZīdaiņi. Zīdainīši ir tik ļoti cieši saistīti ar savu māti, ka viņiem bieži vien jau ir palīdzēts arī tad, ja Baha ziedus lieto tikai māmiņa un bērniņš tos uzņem ar mātes pienu. Vienmēr turiet pa rokai kombināciju „5 ziedi”. (Ieteicams izvēlēties Baha ziedu graudiņus, kas nesatur alkoholu) – tā ikvienā satraukuma pilnā situācijā sniegs pirmo palīdzību. Ja dzemdībās bijuši sarežģījumi, Baha ziedus var lietot arī mazulis. Tos (atšķaidītā veidā) varat ierīvēt ādā saules pinuma apvidū vai samitrināt zīdainīša lūpas. Koliku gadījumā iesakām māmiņai lietot kombināciju “5 ziedi”, savukārt zīdainītim šo Baha ziedu kombināciju pievienot vannošanās ūdenim vai ar Piecu ziedu krēmu masēt vēderiņu pulksteņa rādītāja virzienā, sākot no nabiņas un virzoties uz āru. Zobu nākšanas laikā labi palīdz riekstkoks (Walnut), ko ieteicams kombinēt ar “5 ziediem” (sāpju un diskomforta mazināšanai). Lai vieglāk un harmoniskāk būtu beigt zīdīt mazuli, gan māmiņai, gan bērniņam iesakām šādu kombināciju: riekstkoks (Walnut), cigoriņš (Chicory), sārtā zirgkastaņa (Red Chestnut), vīteņsausserdis (Honeysuckle). Savukārt miega traucējumu novēršanai iesakām kombināciju “Bērnu naktsmieram”.

bahs_7Baha ziedu IZVĒLE bērniem. Baha ziedus bērniem veiksmīgi iespējams izvēlēties, novērojot bērna uzvedību, kā arī situāciju, kurā viņš atrodas, un notikumus, kas risinājušies ap to laiku, kad grūtības parādījušās. Lai arī iesākumā varētu šķist, ka Baha ziedus bērnam ir sarežģīti izvēlēties, novērošanas spējas var attīstīt, kā arī pieredze ar katru reizi palīdzēs arvien labāk un precīzāk izdarīt izvēli starp 38 Baha ziedu līdzekļiem. Der arī zināt – bērni atspoguļo mikroklimatu ģimenē. Lai terapija būtu veiksmīgāka, Baha ziedus būtu ieteicams lietot ne tikai bērniņam, bet arī kādam no ģimenes locekļiem vai pat visai ģimenei. Dažreiz tiek pagatavots „ģimenes maisījums”, ko lieto visa ģimene.
Paskaidrojiet bērnam atbilstoši viņa vecumam, ko Baha ziedi viņam palīdzēs iegūt – saldāku miedziņu, lielāku pašpaļāvību, būt uzmanīgākam u.c. Iesaistiet bērnu, cik vien iespējams, gan Baha ziedu izvēles, gan lietošanas procesā. Tā viņš iemācīsies jau no mazotnes rūpēties par savu emocionālo labsajūtu.

Baha_ziedi_berniemLIETOŠANA. Baha ziedu lietošana bērnam lieto tieši tāpat kā pieaugušajam. Rezultāta sasniegšanai būtiski ir lietot biežāk, nevis lielāku daudzumu. Bērni labi jūt, vai un cik bieži viņiem Baha ziedi vajadzīgi, tāpēc uzticieties viņiem. Ja bērns atsakās lietot ziedu līdzekļus, nespiediet to darīt, uztveriet to vairāk kā aicinājumu jums pašiem kā vecākiem iesaistīties terapijā un strādāt ar sevi.

IEDARBĪBA. Rūpīgi un precīzi piemeklēti Baha ziedu līdzekļi iedarbojas ātri. Speciālisti novērojuši, ka bērniem pirmās pozitīvās pārmaiņas novērojamas jau 24 h laikā. Ja vēlamās pārmaiņas netiek sasniegtas trīs nedēļu laikā (tik ilgi apmēram pietiek 30 ml pudelītē pagatavotā maisījuma), tas nozīmē, ka 1) Baha ziedi nav izvēlēti atbilstoši bērna emocionālajam stāvoklim, 2) tās nav bērna problēmas, bērns tās tikai atspoguļo, 3) terapijā vēlams iesaistīties vienam vai labākajā gadījumā abiem vecākiem. Jūs vienmēr varat izmantot iespēju vērsties pie speciālista – cilvēka ar lielāku pieredzi (par individuālām konsultācijām vairāk lasiet šeit).
Kaut arī Baha ziedu individuālo maisījumu pagatavo, ņemot vērā katra cilvēka individuālo emocionālo stāvokli, noteiktās situācijās bieži vien jau iepriekš paredzams, kādi ziedi varētu būt nepieciešami. Varbūt šie ieteikumi palīdzēs jums atrast piemērotos ziedus savai atvasei:

Bērniem, kuri naktīs slikti guļ:

 • Apse (Aspen) – palīdz pārvarēt bailes, kurām nevar rast izskaidrojumu (bērniņš, naktī pamostoties, nav īsti šeit un tagad; var just, ka bērnam ir bailes, taču viņš tās nesauc vārdā; bērni varētu stāstīt par spokiem, zaļajiem vīriņiem u.c. iedomu tēliem. Šādos gadījumos vecāki var just, ka bērnam no kaut kā varētu būt bail.),
 • Cigoriņš (Chicory) – palīdz pārvarēt vēlmi vienmēr būt vecāku tuvumā (piem., bērns aizmiegot grib turēt mammas roku; vēlas gulēt vecākiem blakus),
 • Pērtiķmutīte (Mimulus) – palīdz pārvarēt bailes no gulēšanas vienatnē, no tumsas (bērniņa istabā noteikti jābūt ieslēgtai naktslampiņai; bērns (ja vien jau runā) var pateikt, ka viņam ir bail),
 • Saulrozīte (Rock Rose) – palīdz pārvarēt izbailes pēc slikta sapnīša (bērns naktī pamostoties histēriski kliedz, ir izbijies, jūtama panika),
 • Verbēna (Vervain) – palīdz nomierināt aktīvo prātu un ķermeni (kad bērni vakarā ir bijuši ļoti aktīvi un nevar nomierināties, piem., pēc svinībām; kad bērni dienas laikā uzņēmuši pārāk daudz iespaidu),
 • Sprigane (Impatiens) – palīdz atslābināties bērniem, kas ir ātri un ļoti aktīvi,
 • Ancītis (Agrimony) – sniedz iekšēju mieru (dienas laikā bērns ir mierīgs, smaidīgs un priecīgs, taču naktī nemierīgs, nereti miedziņā raud),
 • Riekstkoks (Walnut) – palīdzēs neietekmēties no apkārtējā (piem., pilnmēness ietekmes).

Veiksmīgākai bērnudārza/skolas gaitu sākšanai:

 • Riekstkoks (Walnut) – palīdz veiksmīgi uzsākt jauno dzīves posmu,
 • Vīteņsausserdis (Honeysuckle) – remdina ilgas pēc mājām,
 • Drudzenīte (Gentian) – palīdz veidot pozitīvu attieksmi pret nākotni un rast pārliecību, ka jaunajā vietā viss būs labi,
 • Pērtiķmutīte (Mimulus) – palīdz pārvarēt bailes no jaunā,
 • Lapegle (Larch) – stiprina pārliecību par saviem spēkiem un spējām (nereti bērni salīdzina sevi ar citiem, domājot, ka nav tik labi un spējīgi),
 • Ilekss (Holly) un/vai Kaukāza plūme (Cherry Plum) – palīdz pārvarēt dusmas un agresiju, kas izpaužas, atgriežoties no bērnudārza mājās,
 • Baltstarīte (Star of Bethlehem) – palīdzēs, ja jaunajā vietā piedzīvots kas nepatīkams un šokējošs (piemēram, bērnudārzā vecāki pēkšņi pazuduši un atstājuši bērnu vienu),
 • Cigoriņš (Chicory) – palīdz, ja bērns ir kā pielipis mammai vai tētim.
 • Pirmās nedēļas varat dot bērnam “5 ziedus” (“Piecu ziedu formulu” (piemēram, pievienojot pāris pilienus no esences mazajai ūdens pudelītei un ļaujot padzerties, kad bērns izjūt vajadzību).

Baha ziedi skolēniem: šeit minēšu trīs visbiežāk lietotos Baha ziedus, kas noder, ja bērnam ir mācību grūtības. Par citiem Baha ziediem, kas var būt noderīgi, ja jūsu bērns sastopas ar mācību grūtībām uzzināsiet tematiskajā grāmatā “Uz skolu ar prieku, mājup – ar labām sekmēm”.

 • Mežvītenis (Clematis) – ja bērns nespēj koncentrēties, ir miegains, aizsapņojies, izklaidīgs, viņam trūkst motivācijas un enerģijas kaut ko darīt, lai gūtu panākumus,
 • Lapegle (Larch) – bērnam, kurš bieži saka “Es nevaru. Man nesanāk. Citiem padodas labāk.” Bērns zaudējis pašpaļāvību, salīdzina sevi ar citiem, netic, ka viņam var izdoties, tāpēc arī nemaz menēģina.
 • Pumpurs (Chestnut Bud) – ja bērns savā attīstībā atpaliek, ja viņam ir grūta galva un nepieciešams daudz vairāk laika, lai iemācītos to pašu, ko citi vienaudži. Bērns, kā mēs, pieaugušie sakām, kāpj uz viena grābekļa. Viņam trūkst novērošanas spēju, un viņš nemācās no savas pieredzes.

Pirmdzimtajam, kad ģimenē uzrodas „konkurents”:

 • Riekstkoks (Walnut) – palīdz veiksmīgi adaptēties jaunajā ģimenes sistēmā,
 • Ilekss (Holly) – palīdz pārvarēt greizsirdību, dusmas un agresiju,
 • Cigoriņš (Chicory) – palīdz pārvarēt vajadzību pēc 100% uzmanības un vēlmes vecākus uzskatīt par savu īpašumu,
 • Ancītis (Agrimony) – dod iekšēju mieru un palīdz pārvarēt iekšējas raizes (bērns dienas laikā šķiet priecīgs un laimīgs, taču naktīs nemierīgi guļ un nereti raud),
 • Dižskābardis (Beech) – palīdz pieņemt un akceptēt jauno situāciju (parasti bērniem tad nekas nešķiet labi),
 • Plūme (Cherry Plum) – palīdz pārvarēt nekontrolētus emocionālus izvirdumus un iekšēju mentālu sasprindzinājumu,
 • Lapegle (Larch) – stiprina pārliecību par saviem spēkiem, “es neesmu sliktāks kā brālis/māsa!”,
 • Baltstarīte (Star of Bethlehem) – palīdz „sadzīt” dvēseles brūcei, ja kritiens no “troņa” ir bijis pārlieku sāpīgs.

Bērniem, kad vecāki šķiras (vai ir šķirti):

 • Baltstarīte (Star of Bethlehem) – palīdz sadzīt dvēseles brūcei, jo šķiršanās vienmēr nozīmē zaudējumu,
 • Riekstkoks (Walnut) – palīdz maksimāli veiksmīgi iziet cauri pārmaiņu periodam, adaptēties jaunajā dzīves situācijā,
 • Vītols (Willow) – ja notikumi izraisa vilšanos (tiek vainots kāds no vecākiem), situācija šķiet netaisna, bērns jūtas bezspēcīgs kaut ko mainīt. Vītols palīdz ikvienā situācijā saskatīt labo.
 • Vīteņsausserdis (Honeysuckle) – ja bērns runā par to, kā bija agrāk, nespēj būt laimīgs un priecīgs jaunajā situācijā; ja ilgojas pēc tā vecāka, kas nav blakus. Vīteņsausserdis palīdz pilnasinīgi dzīvot šeit un tagad.
 • Cigoriņš (Chicory) – ja bērnam šķiet, ka uzmanības ir par maz un tā tiek pieprasīta visos veidos – gan emocionāli manipulējot, gan pieprasot. Cigoriņš palīdz būt apmierinātam ar to, ko saņem, un līdz ar to arī uzlabo omu un komunikāciju ar vecākiem.
 • Dižskābardis (Beech) – palīdz, ja bērns visu kritizē un nespēj pieņemt. Dižskābardis palīdz pieņemt to, ko nevar mainīt, un saskatīt tajā labo,
 • Ilekss (Holly) – palīdz pārvarēt dusmas un agresiju, atjauno spēju uz notiekošo paskatīties caur mīlestības prizmu.
 • Pērtiķmutīte (Mimulus) – palīdz, ja bērns kļuvis bailīgs un nervozs (piemēram, viņam radušās bailes zaudēt māti vai tēvu). Pērtiķmutīte atjaono bērnā drošības izjūtu.
 • Priede (Pine) – palīdz tajā gadījumā, ja bērns uzņemas vainu par pieaugušo lēmumu un uzskata sevi par šķiršanās iemeslu. Priede atbrīvo no nepamatotās vainas izjūtas un palīdz saprast, ka šķiršanās ir vecāku lēmums.