Baha ziedi dzīvniekiem un augiem

Baha ziedi dzīvniekiem

Baha ziedu terapija palīdz visiem, kas jūtas slikti vai kaut kādā veidā cieš. Tāpēc tā palīdz arī dzīvniekiem atgūt un saglabāt emocionālo līdzsvaru. Esam laiduši klajā grāmatu “Baha ziedu terapiju dzīvniekiem“.

Baha ziedu līdzekļi pamatā uz dzīvniekiem iedarbojas ļoti ātri. Piemēram, lietojot pērtiķmutīti (Mimulus), bailīgs suns jau dažu dienu laikā kļūst drošāks un pašpaļāvīgāks.

Baha ziedu terapijas ilgums dzīvniekiem parasti ir daudz īsāks nekā cilvēkiem, un rezultāts – noturīgāks. Speciālisti novērojuši, ka dažkārt dzīvniekiem bieži ir nepieciešami tie paši Baha ziedi kā saimniekiem. Tāpēc vienmēr ieteicams apsvērt, vai terapijā nav nepieciešams iesaistīties arī mīluļa divkājainajam draugam.

Baha ziedus dzīvniekam izvēlas uz novērojuma pamata, piemēram, ja suns ir atturīgs un mīl būt vienatnē, derēs sermulīte (Water Violet); ja viņš mīl izlūgties kādu kumosiņu pie galda – cigoriņš (Chicory), savukārt, ja ģimenē uzrodas zīdainītis, dzīvnieka greizsirdību palīdzēs neitralizēt ilekss (Holly). Mēģiniet iejusties sava mīluļa ādā! Tas palīdzēs jums izvēlēties piemērotos ziedus.

Lietošana: atcerieties, ka Baha ziedu līdzekļus nav iespējams pārdozēt, kā arī tiem nav nevēlamu blakņu. Baha ziedu līdzekļi nav nedz zāles, nedz uztura bagātinātāji, tie tiek klasificēti kā pārtikas produkti. Jūs Tāpēc Jūs varat droši eksperimentēt, līdz atrodat gan piemērotākos ziedu līdzekļus savam mīlulim, gan atbilstošāko lietošanas metodi. Jūs varat vienlaicīgi izvēlēties, lietot paši un dot savam mīlulim līdz septiņām dažādām Baha ziedu esencēm. Lietošanas biežums ir atkarīgs no tā, cik akūts ir emocionālais stāvoklis un situācija. Piemēram, pēc ārkārtas situācijas vai tās laikā (negadījuma, dzemdībām u.tml.) Baha ziedus varat lietot ik pēc pāris minūtēm vai ceturtdaļstundas. Savukārt ja vēlaties atbrīvoties no psihoemocionāla stāvokļa, kas jau ir bijis kādu laiku, pietiks, ja Baha ziedi tiks lietoti četras reizes dienā. Visu nosaka individuālie apstākļi un cilvēks vai dzīvnieks, kas šos līdzekļus lietos.

Ir labi zināt dažādus lietošanas veidus, lai katrā situācijā un katram dzīvniekam var izvēlēties piemērotāko:

1. Baha ziedi dzeramajā trauciņā. Ja Jūsu dzīvnieks labi (t.i., bieži) dzer ūdeni no dzeramā trauciņa, ziedu esences vienkārši pievienojiet dzeramajam ūdenim (pāris pilienus no katra nepieciešamā ziedu esenču koncentrāta). Ikreiz, kad maināt ūdeni, pievienojiet tam nepieciešamos ziedu līdzekļus. Pavērojiet, vai dzīvnieks šo ūdeni dzer. Ja mājsaimniecībā ir citi dzīvnieki un arī tie dzer no šī ūdens trauka, satraukumam nav pamata – ja šie līdzekļi nav vajadzīgi, tie vienkārši neiedarbojas.

2. Baha ziedi pudelītē. Šī metode noderēs gan tad, ja Jūs ar suni ceļojat vai bieži atrodaties ārpus mājas, gan tad, ja mājsaimniecībā ir vairāki dzīvnieki un katram nepieciešami citi ziedi. Taču varbūt Jums tieši šī metode patiks vislabāk. Izvēlieties pudelīti ar pipeti vai izsmidzinātāju, piepildiet to gandrīz pilnu ar avota ūdeni un pievienojiet ūdenim pāris pilienus no katra izvēlētā ziedu esenču koncentrāta. Maisījums pudelītē ir gatavs lietošanai – tieši dzīvnieka mutē. Viena deva – aptuveni 4 pilieni (atcerieties, Baha ziedu līdzekļus nav iespējams pārdozēt, lai arī cik daudz Jūs (vai Jūsu dzīvnieks) tos lietotu, taču ir nepieciešams niecīgs daudzums, lai tie iedarbotos). Lūdzu, neizmantojiet stikla pipeti, ja pastāv risks, ka dzīvnieks var iekost pipetē (piemēram, suns), jo tad stikla lauskas viņu var savainot. Tad labāk izvēlēties pudelīti ar izsmidzinātāju. Šo maisījumu Jūs varat arī → uzpilināt dzīvniekam uz deguna vai ķepas (piem., sunim), un dzīvnieks tos nolaizīs; → uz pieres rajonā vai aiz ausīm; → uzpiliniet pilienus uz savas plaukstas, un dzīvnieks tos nolaizīs utt. Esiet radoši!

3. Baha ziedi kopā ar ēdienu vai kādu našķi. Uzpiliniet dzīvniekam pagatavoto maisījumu (sk. 2. punktu) uz kāda našķa vai ēdiena un pavērojiet, vai dzīvnieks to arī apēd.

4. Baha ziedu graudiņi. Jūs varat arī iegādāties Baha ziedu graudiņus, kas ir gatavi lietošanai. Viena deva ir 7-10 graudiņi. Būs dzīvnieki, kam patiks tieši šī lietošanas metode.

Kā jau iepriekš minēts: esiet radoši un eksperimentējiet, jo Jūs varat būt droši, ka savam mīlulim varat sniegt vien labāku dzīvi.

Visbiežāk dzīvniekiem tiek lietota ārsta Edvarda Baha izveidotā Baha ziedu kombinācija Rescue (angļu val.) – Glābējlīdzeklis “Piecu ziedu formula” vai vienkārši “5 ziedi”. Šo kombināciju varat lietot pirms/pēc dažādiem satraucošiem notikumiem (piem., operācijām, dzemdībām, sacensībām u.tml.), kā arī to laikā (piem., ja Jūs ar dzīvnieku dodaties uz izstādēm). Nedz šī kombinācija, nedz citi Baha ziedu līdzekļi neaizstāj medicīnisko palīdzību, taču, kā redzēsiet, bieži vien sniedz nenovērtējamu palīdzību. Tieši tāpat Jums var noderēt “5 ziedu krēms” – visa veida ārkārtas stāvokļiem ārīgai lietošanai – izsitumiem, rētām utt.

Biežāk lietotie Baha ziedi dzīvniekiem:

 • Plūme (Cherry Plum): Histēriska, agresīva uzvedība, kontroles zudums u.tml. Plūme līdzēs ievainotiem savvaļas dzīvniekiem, kas atvesti pie veterinārārsta.
 • Ulekss (Gorse): Ilgstoša nomāktība, apātija, bezcerība, trūkst gribasspēka turpināt dzīvi. Laba iedarbība, lietojot kopā ar baltstarīti (Star of Bethlehem) un suņu rozi (Wild Rose), lai palīdzētu pārvarēt depresiju pēc traumatiskiem pārdzīvojumiem.
 • Ilekss (Holly): Greizsirdība, naids, dusmas, agresija. Ja dzīvniekam ir darīts pāri, laba kombinācija ir Holly + Star of Bethlehem.
 • Vīteņsausserdis (Honeysuckle): Palīdz pēc saimnieka zaudēšanas atgūt dzīvesprieku. Vārguļo, ir bēdīgs, trūkst apetīte.
 • Pērtiķmutīte (Mimulus): Vispārējas bailes, nervozitāte, pārlieku liela jūtība, kautrīgs, trūkst drošības izjūtas.
 • Apse (Aspen): pārlieku liela jūtība un jutība; jūt trauksmi ģimenē, dažādas neizteiktas domas un apslēptus emocionālus stāvokļus. Parasti šīm bailēm nav nekāda pamata. (Dzīvnieks trīc un dreb kā apšu lapa.)
 • Saulrozīte (Rock Rose): Galējas bailes, šausmas, panika, hroniskas bailes.
 • Baltstarīte (Star of Bethlehem): Palīdz pārvarēt šoku un traumatiskus pārdzīvojumus, arī tad, ja tie ir gūti jau pirms vairākiem gadiem; līdzēs, ja dzīvnieks piedzīvojis cietsirdīgu izturēšanos, daudz cietis. Ļoti būtiska un bieži lietota Baha ziedu esence, spēj dziedēt dziļas emocionālas rētas.
 • Suņu roze (Wild Rose): Zudušas cerības un ticība labajam un laimei, trūkst gribas dzīvot un dzīvesprieks, iestājusies apātija un rezignācija. Līdzēs panīkušiem dzīvniekiem, kas kļuvuši depresīvi pēc slimības vai vecuma dēļ.
 • Riekstkoks (Walnut): palīdz adaptēties jaunos apstākļos.
 • Zirgkastaņas pumpurs (Chestnut Bud) – palīdz, ja dzīvnieks pieļauj vienas un tās pašas kļūdas (piem., dzīvniekam ir grūti apgūt ko jaunu).

Baha ziedi augiem

Baha ziedi palīdz visiem dzīvajiem organismiem – ne tikai cilvēkiem un dzīvniekiem, bet arī augiem. Arī augi cieš, nespēj izlemt, vai augt vai nē un jūtas netīri, ja tiem uzbrukuši parazīti.
Lai varētu izvēlēties piemērotos ziedus augiem, jāmēģina iztēloties, kā tie varētu justies.

Biežāk lietotie Baha ziedi augiem:

 • Mežābele (Crab Apple) – „tīrīšanas līdzeklis” (ja augu apsēdušas laputis, miltrasa u.tml.),
 • Ancītis (Agrimony) – palīdz pārvarēt mokas un ciešanas,
 • Baltstarīte (Star of Bethlehem) – palīdz pārvarētu šoku (piem., pārstādot augu, traumējot tā sakņu sistēmu),
 • Skābardis (Hornbeam) – dod augam spēku (piem., ja pēc pārstādīšanas augs nespēj atgūties),
 • Olīvkoks (Olive) – palīdz pārvarēt nogurumu (piem., tāds varētu rasties straujas augšanas rezultātā).

Biežāk lietojamās Baha ziedu kombinācijas:

 • Piecu ziedu formula + mežābele (Crab Apple) – kā dabīgs tonizētājs auga sakņu sistēmai vai kā tīrošs un dziedinošs līdzeklis auga virszemes daļām,
 • Vīnkoks (Vine) + skābardis (Hornbeam) + olīvkoks (Olive) – sēklaudžiem un augu dēstiem. Šī kombinācija palīdzēs augam pārplēst sēklas apvalku, dos spēku augt un palīdzēs pārvarēt augšanas rezultātā radušos nogurumu.

Lietošana:
Laistāmajam vai izsmidzināmajam ūdenim pievienojiet pāris pilienus no katras izvēlētās Baha ziedu esences.

Lietotāji dalās savā pieredzē:

 • Anglijas Baha centra dārzā bijusi veca ābele, kurai kādu vasaru uzmetusies miltrasa. Veselu nedēļu ābeles stumbrs un lapas tika apsmidzinātas ar mežābeles un ancīša ziedu esenču maisījumu, jo centra darbiniekiem šķita, ka ābele mocījās un jutās netīra. Tieši tikpat ilgi ar šādu Baha ziedu maisījumu tika aplaistīta arī vecā koka sakņu sistēma. Miltrasa pazuda un nekad vairs neatgriezās!
 • Kādā citā gadījumā kāds vīrietis ārstēja savu kaķi ar Baha ziediem, tos pievienojot dzeramajam ūdenim. Reizi dienā saimnieks dzeramo ūdeni atjaunoja un veco izlēja uz dobes, kurā rudenī bija iestādījis hiacintes sīpolus. Cik pārsteigts viņš bija, kad pavasarī uzziedēja visi sīpoli, turklāt solīto trīs ziedu vietā bija pirmklasīgu hiacinšu ziedu paklājs. Celiņa otrā pusē, kurā arī bija iestādītas hiacintes, taču netika aplaistītas ar kaķa dzeramo ūdeni, uzziedēja vien daži ziedi. Padoms: ja Baha ziedus lietojat paši vai dodat tos dzīvniekiem, atlikumu izmantojiet kā laistāmo materiālu saviem istabas vai dārza augiem.
 • “Spalgā ziemas dienā saņēmu pušķi ar tulpēm. Ciemiņš ieradās kājām, tāpēc ziedi, sala novārdzināti, izskatījās gaužām bēdīgi. Ūdenim vāzē pievienoju dažus pilienus Piecu ziedu formulas, un pēc dažām stundām pats dāvinātājs nespēja nobrīnīties, vai tie ir tie paši ziedi, kurus viņš bija atnesis.”