Ieteikumi dažādiem gadījumiem un situācijām

Individuāli un precīzi piemeklēti Baha ziedu līdzekļi vienmēr sniegs vislielāko labumu. Lai to izdarītu, nepieciešams vingrināties novērošanā, sevis un citu izzināšanā un iepazīšanā, kā arī labi pārzināt Baha ziedus, resp., psihoemocionālos stāvokļus, ko tie palīdz pārvarēt. Taču vērtīgi arī atcerēties, ka situācijai nepiemēroti izvēlētie Baha ziedi neko nespēj nodarīt, tiem nav nevēlamu blakusparādību. Šādā gadījumā iecerētais mērķis vienkārši netiks sasniegts. Atliks vēlreiz izanalizēt situāciju un pārliecināties, vai līdzekļi izvēlēti atbilstoši. Tāpat vienmēr ieteicams vēlreiz pārliecināties, vai Baha ziedi tiek lietoti pietiekami bieži.

Šeit atradīsiet dažus ieteikumus gadījumiem un situācijām, kad cilvēki meklē palīdzību. Jāuzsver, ka vienmēr mainīgais lielums paliek cilvēka individualitāte – viņa izjūtas, domas un emocionālā reakcija. Ja šeit sniegtie ieteikumi neved Jūs mērķa virzienā, ļoti iespējams, kaut kāda vērtīga informācija paliek neievērota. Šie ieteikumi nepretendē uz pilnību.

oliveNOGURUMS, ENERĢIJAS TRŪKUMS

Olīvkoks (Olive) – pilnīgs spēku fizisko un garīgo izsīkums; šķiet, ka ikdienas darbu veikšanai jāpieliek lielas pūles. Izteikta vēlme atpūsties un gulēt. Parasti pirms šāda noguruma perioda ir bijis liels spēka patēriņš, piem., cīņa ar slimību vai intensīva strādāšana. Olīvkoka ziedu esence palīdzēs atjaunoties un atgūt spēkus.

Ozols (Oak) – izjūtot ozola negatīvajam emocionālajam stāvoklim raksturīgo lielo nogurumu, cilvēks nevis ļauj sev atpūsties, bet pienākuma vai dotā vārda dēļ turpina darboties – par spīti nogurumam! Ozola ziedu esence palīdz ļauties tik nepieciešamajai atpūtai, jo, kā zināms, ja malku negādā, tad nebūs, ko kurināt. Ja turpināsiet ozola stūrgalvīgo darbošanos, negaidīta slimība parūpēsies, lai Jūs paliktu gultā un pārdomātu savu attieksmi pret dzīvi. Tāpēc šajā situācijā gudrāk būtu par sevi parūpēties pašam.

Goba (Elm) – nogurums, kas raksturīgs, ja ciešam no pārslodzes, kas liek mums apšaubīt savu spēju robežas. Negatīvi tiek ietekmēta ne tikai mūsu pašpārliecinātība (ar to es netikšu galā!), bet arī loģiskā spriestspēja. Goba sniedz mums ne tikai dubultu pašpaļāvības devu, bet arī iemāca dalīties ar citiem darba apjomā un atbildībā.

Skābardis (Hornbeam) – fizisks un garīgs nogurums (panīkums), kas īpaši raksturīgs no rītiem – mēs vienkārši nevaram uzsākt dienas darbus. Kafija, saldumi, internets u.c. enerģiju dodošas lietas galu galā palīdz pieķerties pie darbiem, kas bieži vien tiek atlikti no dienas uz dienu. Skābardis būs nepieciešamā enerģijas deva, lai ikdienas rutīnā mēs nekļūtu par slinkuma upuriem.

Mežvītenis (Clematis) – noguruši un ar zemu enerģijas līmeni bieži vien jūtas cilvēki, kas pēc savas būtības ir ļoti radoši. Kad zūd iekšējais līdzsvars un mēs nonākam disharmoniskā stāvoklī, šajā gadījumā (tātad mežvīteņa postošajā stāvoklī) gribas gulēt vēl vairāk nekā parasti, ikdiena paiet dzīvojot sapņos un nekā nedarīšanā. Mežvītenis vairos Jūsu enerģiju, palīdzēs sapņus īstenot dzīvē, kā arī vairos interesi par ikdienas notikumiem.

Augstiņš (Centaury) – vājums. Nereti no vājuma (ko varētu arī dēvēt par nogurumu) cieš cilvēki, kam patīk palīdzēt citiem. Šiem cilvēkiem ir laba sirds, tāpēc citi viņus labprāt izmanto. Iespējams, šiem cilvēkiem ir grūti pateikt “nē” un novilkt veselīgas robežas. Augstiņa ziedu esence palīdz kļūt spēcīgākiem – gan pašapziņā, gan ķermenī. Kad jūs cienīsiet sevi, arī citi jūs cienīs!

Suņu roze (Wild Rose) – enerģijas trūkums, apātija un dzīvesprieka zudums – “Varu gulēt gultā un blenzt sienā. Mani nekas neinteresē”. Suņu roze palīdz mums atkal būt dzīviem pa īstam.

white_chMIEGA TRAUCĒJUMI PIEAUGUŠAJIEM

(Par to, kuri Baha ziedi var palīdzēt bērniem ļauties miega varai, lūdzu, lasiet šeit.)

Ir divas gatavas kombinācijas, kuras varat izmēģināt, ja Jums ir miega traucējumi:

  1. Ja naktī nevarat gulēt, jo domas riņķo galvā un jūtama iekšēja spriedze, izmēģiniet Džuliana Barnarda izveidoto kombināciju “Nakts/Atpūta“.
  2. Savukārt, ja naktī izjūtat trauksmi, izmēģiniet Edvarda Baha veidoto glābēj-kombināciju “5 ziedi” (“Piecu ziedu formula”).

Ja vien ir iespēja, izveidojiet savu individuālo kombināciju (tā vienmēr darbojas visprecīzāk), iekļaujot tajā līdz septiņām dažādām Baha ziedu esencēm:

Parastā zirgkastaņa (White Chestnut) – vienas un tās pašas domas riņķo galvā un neļauj iemigt: “Nevaru atkauties no domām.” Parastās zirgkastaņas esence pārtrauks saplēstās plates sindromu jūsu galvā, un jūs kļūsiet kungs pār savām domām.

Verbēna (Vervain) – galva turpina strādāt arī tad, kad Jums jau gribas gulēt. Jaunas idejas, plānošana, organizēšana – katra jauna doma vairo Jūsu enerģiju, un miegs izplēn kā sniegs saulē. Verbēnas ziedu esence palīdz atslābināties un līdzsvarot darbošanās un atpūtas jomas.

Sprigane (Impatiens) – ja Jūsu ikdiena paiet vienos skriešos (“Laika nav ne brītiņa!”), Jūs jūtaties kā vāvere ritenī, jo neko neuzspējat, iespējams, Jums ir grūti atslābināties vakarā un kvalitatīvi gulēt naktī. Lūk, spriganes ziedu līdzeklis atbrīvos Jūs no stresa un iemācīs atslābināties. Papildu bonuss: Jūs arī ikdienā kļūsiet nosvērtāks/-a un apjautīsiet, ka laika pietiek visam!

Plūme (Cherry Plum) – ja Jūsu ikdiena ir spriedzes pilna (mēs sakām: nervi uzvilkti), ja Jūsu nakts miegs nav kvalitatīvs, iespējams, Jūs jau esat novērojuši situācijas, kad mēdzat zaudēt kontroli pār savām domām un rīcību (sakliegt, izpsihoties). Bieži vien izveidojas apburtais aplis, no kura ārā grūti tikt: pa dienu esam uzvilkušies, naktī trausls un caurs miegs. Laiks plūmes ziedu līdzeklim! Tas palīdz saglabāt kontroli pār savām domām un rīcību, sniedz garīgu stiprinājumu. Pavērojiet, arī miegs kļūs dziļāks un spirdzinošāks!

Ancītis (Agrimony) – ja ikdienā esat raduši par visu pasmaidīt un teikt “Viss kārtībā!”, it kā aizmirstot visas raizes un problēmas. Katrā ziņā citiem tās rādīt negribat… Bet raizes grib, lai Jūs tās pamanāt, un tāpēc visbiežāk traucē Jūsu naktsmieru. Ancīša ziedu līdzeklis sniedz iekšējo mieru. Līdz ar iekšējā miera iestāšanos radīsies arī risinājums it kā šķietami nerisināmām grūtībām…

Pērtiķmutīte (Mimulus) – tiem, kas satraucas un baiļojas, īpaši jau par to, ko nesīs jauna diena. Miegs mēdz būt trausls (“dzirdu katru troksnīti”, nereti māc bailes, ka naktī ieradīsies zagļi), pats cilvēks – nervozs. Pērtiķmutītes ziedu esence vairo drošības izjūtu mūsos, tad arī apkārtējā pasaule šķitīs drošāka.

Saulrozīte (Rock Rose) – tiem, kas ļoti, ļoti baidās. Vai tiem, kas cieš no lielas trauksmes (sitas sirds, saspringts saules pinums). Ciešot no šī postošā emocionālā stāvokļa, bieži vien naktīs redzam murgus. Saulrozīte sniedz mums dubultdrosmi, mēs spējam mierīgi elpot un loģiski domāt ikvienā saspringtākā un satraucošākā situācijā.

Apse (Aspen) – tiem, kas naktī (un, iespējams, arī dienā) baidās, taču nezina, no kā. Tādas mistiskas, iracionālas bailes. Neomulīga, pārdabiska sajūta. Šādā gadījumā apses ziedu esence sniegs mums nepieciešamo aizsardzību un iekšējo mieru.

Sārtā zirgkastaņa (Red Chestnut) – ja naktī nevaram gulēt, jo baiļojamies un satraucamies par sev tuviem, kā arī tālākiem cilvēkiem, ja mēs pārdzīvojam par viņiem. Sārtā zirgkastaņa pārtrauks jūsu baiļpilnās domas un nomierinās satraukto sirdi. Tā palīdzēs mierīgi rīkoties, ja tas ir jūsu varā, vai nomierināties, ja situāciju nevarat ietekmēt.

Riekstkoks (Walnut) – aizsargā no miega traucējumiem, kādi varētu rasties, piemēram, nakšņojot svešā vietā.

rock roseTRAUKSME, NERVOZITĀTE, NEMIERS

Šajā sadaļā pievērsiet uzmanību atšķirībām, kas raksturīgas katram postošajam psihoemocionālajam stāvoklim. Atbilstošais augs palīdzēs Jums atgūt iekšējo līdzsvaru un mieru.

Ancītis (Agrimony) – nemiers, nervozitāte. Raksturīgi: uz āru tēlojam, ka mums viss ir kārtībā, cenšamies nedomāt par problēmām un lietām, kas mūs satrauc. Cenšamies izvairīties no strīdiem, visu nogludināt un mīļā miera labad darām to, ko negribam. Joki ir labs rīks, kas palīdz tikt ārā no neērtām un sasprindzinātām situācijām.

Apse (Aspen) – trauksme, nemiers. Raksturīgi: šķiet, ka satraukumam nav pamata. Šķiet, ka notiks kaut kas nelāgs, taču īsti nav zināms, kas. Sliktas priekšnojautas. Mēs pārāk uztveram apkārtējās enerģijas (īpaši sliktās), arī vārdu (izteikto vai rakstīto) slikto ietekmi uz mums. Cenšamies norobežoties, valkājot aizsardzības zīmēm rotātas lietas, amuletus vai meklējam norādes par drošību vai iespējamo ļaunumu.

Plūme (Cherry Plum) – nemiers, iekšēja spriedze. Raksturīgi: šis psihoemocionālais stāvoklis var rasties/uzkrāties vairāku iemeslu dēļ: veicot saspringtu intelektuālu darbu, ciešot no stresa, ciešot no nekvalitatīva un nepietiekama miera. Mums rodas sajūta, ka varam sajukt prātā, zaudēt kontroli pār savām domām un rīcību, un mēs sākam par to baidīties.

Sprigane (Impatiens) – nemiers, nervozitāte. Raksturīgi: mēs ciešam no laika trūkuma, skrienam kā vāveres ritenī, mūs kaitina lēnīgākie, gribas, lai viss notiktu ātrāk, mēs esam nepacietīgi.

Pērtiķmutīte (Mimulus) – nervozitāte. Raksturīgi: mums ir satraukums par visu, kas varētu notikt vai nenotikt. Mēs baiļojamies, bažījamies, satraucamies. Mums ir dažāda veida bailes par ikdienišķām un pazīstamām lietām (bail no zobārsta, bail no augstuma, no slimībām, bail no tā, ka nebūs naudas utt. u.tml.).

Saulrozīte (Rock Rose) – trauksme, nervozitāte. Raksturīgi: mēs satraucamies par notikumiem vairāk nekā vidēji citi cilvēki. Bieži vien satraukumu pavada spēcīgas ķermeņa reakcijas (svīstošas plaukstas, dunoša sirds). Bieži vien galvā valda tukšums, mēs nespējam loģiski domāt.

Sārtā zirgkastaņa (Red Chestnut) – nervozitāte, nemiers, trauksme. Raksturīgi: mēs satraucamies, baiļojamies un pārdzīvojam par citiem cilvēkiem – par viņu drošību, par viņu ciešanām, slimībām, situāciju. Mēs izjūtam otra cilvēka situācijas kā savējo.

Baltstarīte (Star of Bethlehem) – nemiers, trauksme. Raksturīgi: kad esam piedzīvojuši kaut ko pēkšņu, šokējošu un traumatisku – tuva cilvēka zaudējumu, saņemtas sliktas ziņas, operāciju u.tml. Parasti dziļas emocionālas sāpes tiek izstumtas no apziņas, taču tās tāpat mājo mūsos, negatīvi ietekmējot mūsu dabisko pašizveseļošanās un līdzsvarošanas mehānismu.

Piebilde: plūme, sprigane, saulrozīte un balstarīte ir populārā glābējlīdzekļa “5 ziedi” sastāvā.