Baha ziedi topošajām un jaunajām māmiņām

riektkoksGaidību laikā Baha ziedus var lietot tieši tāpat kā citos dzīves posmos. Turklāt tieši šajā dzīves posmā emocijas bieži sit augstu vilni, un iekšējais dvēseles miers ir dubultsvarīgs.
Baha ziedus vienmēr piemeklē, ņemot vērā cilvēka individuālitāti, kā arī viņa emocionālo reakciju uz notikumiem. Taču nereti jau iepriekš iespējams paredzēt, kā situācija var ieteikmēt cilvēku, tāpēc šeit minēti Baha ziedi, kuri topošajām māmiņām bieži var noderēt:

Pirmajā trimestrī:

 • riekstkoks (Walnut) – palīdz viegli un ātri adaptēties,
 • mežābele (Crab Apple) – palīdz tad, ja parādās nepatika pret savu vai partnera ķermeni. Palīdz pieņemt pārmaiņas fiziskajā ķermenī,
 • pērtiķmutīte (Mimulus) – palīdz, ja rodas bailes “Kā es tikšu galā ar jauno situāciju?”. Palīdz uzticēties dzīvei, ar drošu sirdi doties pretī nezināmajiem notikumiem,
 • vīnkoks (Vine) un avota ūdens (Rock Water) – palīdz, ja trūkst spējas elastīgi reaģēt uz pārmaiņām un notikumiem. Bieži vien cilvēkam ir plāni attiecībā pret dzīvi un sevi. Vīnkoks palīdz ļauties dzīvei un tās spējai sakārtot notikumus vislabākajā, kārtībā. Avota ūdens palīdz būt pieņemošākam pret sevi un līdzsvarot izvirzītās augstās prasības pret sevi, par prioritāti izvirzot savu pašsajūtu šeit un tagad.

Grūtnieču toksikoze. 2003. un 2004. gadā Dienvidamerikā tika veikts pētījums, lai noskaidrotu, kā Baha ziedi var palīdzēt topošajām māmiņām, kas cieš no toksikozes. Pētījumā piedalījās 50 grūtnieces, kurām ik rītu bija slikta dūša un vemšana. Ievērojot katras sievietes emocionālo stāvokli, katrai pētījuma dalībniecei tika pagatavots Baha ziedu individuālais maisījums. Septiņu dienu laikā 74 % topošo māmiņu bija atbrīvojušās no toksikozes, piecpadsmit dienu laikā – 84 %, savukārt pēc mēneša tikai 2 % pētījuma dalībnieču turpinājās vemšana, taču bija ievērojami samazinājies tās biežums un ķīmisko zāļu lietošana. Turklāt terapijas laikā uzlabojās grūtnieču vispārējā labsajūta.

Otrajā trimestrī: Šajās nedēļās topošās māmiņas parasti jūtas ļoti labi. Nereti ir dažādi emocionāli “uzliesmojumi” vai novērojama pastiprināta aizkaitināmība. Iesakām izvērtēt, vai neder jau gatavās kombinācijas “Piecu ziedu formula” vai “Atpūta”.

Trešajā trimestrī: Iespējams, lielais notikums, kas ar katru dienu tuvojas, var izraisīt bailes vai apšaubīt savas spējas stāties pretim dzīves lielajam izaicinājumam:

 • pērtiķmutīte (Mimulus) – palīdz, ja galvā dzīvo domas “Man ir bail no dzemdībām.” Šis augs, kā jau iepriekš minēts, palīdz uzticēties dzīvei, ar drošu sirdi doties pretī nezināmajiem notikumiem.
 • saulrozīte (Rock Rose) – palīdz, ja jūs ir pārņēmušas paniskas bailes, kas arī laupa spēju loģiski domāt. Saulrozīte sniedz drosmi drošsirdīgi rīkoties ikvienā ārkārtas situācijā, kas ir arī dzemdības.
 • vīteņsausserdis (Honeysuckle) noderēs, ja ir bijusi negatīva dzemdību pieredze un šķiet, ka atkal varētu būt tāpat. Šis augs palīdz pagātni atstāt pagātnē un neļaut aizgājušajam ietekmēt jūs un notikumus tagadnē.

Dzemdībās: Grāmatā P.M.Chancellor Illustrated Handbook of the Bach Flower Remedies nodaļā par Baha ziediem grūtniecēm rakstīts: Vieglas un nesāpīgas dzemdības veicina tas, ja pati sieviete ir mierīga un jūtas laimīga. Daudzas sievietes pirms dzemdībām mācās atslābināties. Un šeit Baha ziedi var ļoti palīdzēt. Grāmatā stāstīts, ka sievietēm, kuras dažas dienas pirms noteiktā dzemdību termiņa un dzemdībās bija lietojušas Piecu ziedu formulu, parasti bija vieglas un maigas dzemdības, un pēc dzemdībām viņas ļoti ātri atguva spēkus.Š ī Baha ziedu kombinācija palīdz pārvarēt lielo satraukumu un nomierina.

Pirms dzemdībām, kā arī dzemdību laikā sievietēm nereti raksturīgas pēkšņas šaubas par savām spējām: „es netikšu galā; piedzemdēt nav manos spēkos; no manis tiek prasīts pārāk daudz”. Šajā gadījumā pašpārliecību atgūt palīdzēs goba (Elm) un lapegle (Larch). Ja dzemdības ir ilgstošas un tiek zaudēts daudz spēka, tos atgūt palīdzēs olīvkoks (Olive).

Pēcdzemdību periods: ne jau vienmēr ilgi gaidītais mazulis sniedz tikai patīkamas emocijas, bieži vien gaidas nes līdzi vilšanos un neapmierinātību. Šeit biežāk sastopamie nomācošie stāvokļi pēcdzemdību laikā un Baha ziedi, kas var palīdzēt:

 • Mazuļa ienākšana ģimenē un kļūšana par māti nozīmē lielas pārmaiņas jūsu dzīvē un strauju lomu maiņu. Riekstkoks (Walnut) palīdzēs veiksmīgāk adaptēties jaunajā dzīves situācijā. Šo līdzekli ieteicams lietot visai ģimenei, kā arī pievienot ūdenim jaundzimušā pirmajā vannošanās reizē.
 • Ja dzemdības ir bijušas smagas, to laikā esat piedzīvojusi vai pēc tām izjūtat emocionāla šoka stāvokli, baltstarīte (Star of Bethlehem) palīdzēs no tā atbrīvoties un atjaunot iekšējo emocionālo līdzsvaru. Arī šo ziedu līdzekli ieteicams pievienot ūdenim jaundzimušā pirmajā vannošanās reizē.
 • OLYMPUS DIGITAL CAMERAJa ciešat no pēcdzemdību skumjām (tas varētu būt trešajā dienā pēc dzemdībām, t.s. „raudamdienā”), kā arī ja vēlāk izjūtat nomāktību, skumjas, melanholiju un vēlmi raudāt bez iemesla, sinepe (Mustard) palīdzēs pārvarēt šo stāvokli un atgriezīs dzīvē prieku.
 • Apātiju, nevēlēšanos mainīt apstākļus, samierināšanos ar esošo, dzīvesprieka trūkumu, nevēlēšanos ēst, mīlēties un baudīt prieku, ko sniedz dzīve, palīdz transformēt roze (Wild Rose), ļaujot acīm atkal iemirdzēties aizrautībā un atkal spēt priecāties par ikdienišķiem sīkumiem.
 • Ja esat sasniegusi spēku galējo robežu, ja jūtaties pārgurusi un šķiet, ka nav spēka nekam un jūs varētu tikai gulēt un gulēt, olīvkoks (Olive) palīdzēs atjaunoties, sniegs jums enerģiju un spēku.
 • Ja ikvienā neierastā situācijā reaģējat pārlieku emocionāli, izjūtat trauksmi, jūs pārņem panika un šausmas, un tas laupa jūsu loģisko spriestspēju, saulrozīte (Rock Rose) mācīs jums drosmīgi rīkoties jaunās situācijās.
 • Ja esat kļuvusi viegli aizkaitināma, nevarat kontrolēt savas domas un rīcību, ja jums šķiet, ka esat tuvu nervu sabrukumam, ja galvā ieperinājušās uzmācīgas un pašnāvnieciskas domas (piem., „labāk būtu nepamosties”) vai jums šķiet, ka varat izdarīt ko bīstamu sev vai citiem (piem., mazulim, ja viņš neizturami raud), plūme (Cherry Plum) sniegs garīgo stiprinājumu, palīdzēs ikvienā situācijā reaģēt ar skaidru saprātu un saglabāt kontroli pār prātu un ķermeni.
 • Ja dusmojaties uz savu bērnu (vai vīru), vēlaties viņam atriebties („nu tad raudi arī!”), ilekss (Holly) palīdzēs uz visām dzīves situācijām paskatīties caur mīlestības prizmu. pine_3
 • Ja jums šķiet, ka neesat gana laba mamma („Es nepietiekami rūpējos par savu bērnu.”) un neko neprotat izdarīt pareizi, ja neesat apmierināta ar sevi un jūtaties vainīga bērna priekšā, priede (Pine) atbrīvos no vainas apziņas un pašpārmetumiem, palīdzē apzināties, ka neviens šajā pasaulē nav perfekts. Priede palīdzēs pieņemt sevi ar savām kļūdām un saprast, ka esat pietiekami laba mamma – tieši tāda, kāda jūsu bērnam ir vajadzīga!
 • Ja esat sev izvirzījusi augstus standartus, kādai jābūt „labai mammai” (piem., bērnam vienmēr jāsmaida, vakariņām vienmēr jābūt galdā, istabām vienmēr jābūt tīrām, veļai – izgludinātai utt.), avota ūdens (Rock Water) palīdzēs atbrīvoties no nelokāmās prāta nostājas, mazinās vēlmi pēc perfekcionisma, tas iemāca nevis tiekties pēc izdomātiem standartiem, bet izbaudīt dzīvi.
  Ja dzīvojat ar moto „Man ar visu jātiek galā pašai” un nespējat lūgt palīdzību un atbalstu apkārtējiem, ozols (Oak) palīdzēs apzināties savas spēku robežas un respektēt tās, mācīs rūpēties arī par sevi, ne tikai par citiem.
 • Ja atrodaties intensīvā izmisuma un bezcerības stāvoklī („Nav jēgas lūgt palīdzību, jo man neviens šajā pasaulē nevar palīdzēt.”), ja jums šķiet, ka atrodaties dziļā emocionālā „bedrē”, no kuras nav iespējams izrāpties, ēdamā kastaņa (Sweet Chestnut) palīdzēs saskatīt gaismu tuneļa galā un saprast, ka no katras bezizejas ir izeja. Augstākie spēki nāks jums palīgā!sweet
 • Ja nespējat pieņemt savu ķermeni, kas pēc mazuļa piedzimšanas ir mainījies, un veidot fizisku kontaktu ar bērniņu, kā arī ja zīdīšana jums šķiet nepieņemama vai izjūtat kaunu par to, kas ar jums notiek (piemēram, kaunaties, ka jūs ir skārusi pēcdzemdību depresija), mežābele (Crab Apple) palīdzēs pieņemt sevi, savu ķermeni un izjūtas.
 • Ja galvā riņķo nomācošas domas, tās nevēlas atkāpties un atgriežas pie jums arvien no jauna, parastā zirgkastaņa (White Chestnut) atbrīvos galvu no visa liekā, palīdzēs koncentrēties dzīvei šeit un tagad.
 • Ja baiļojaties, ka jūsu mazulim var atgadīties kaut kas slikts (piem., mostaties naktī, lai pārbaudītu, vai mazulis vēl elpo un ir dzīvs), sārtā zirgkastaņa (Red Chestnut) palīdzēs objektīvi izvērtēt esošās vai draudošās briesmas un mācīs paļauties uz to, ka mēs visi tiekam sargāti. Sārtā zirgkastaņa palīdz māmiņai domāt drošas domas un just drošību sirdī, kā arī rūpējoties par citiem, neaizmirst parūpēties par sevi.
 • Ja fiziski esat kopā ar bērnu, taču emocionāli esat „aizpeldējusi” citā pasaulē, neesat vairs šeit un tagad (it īpaši, ja mazulis raud), mežvītenis (Clematis) un parastā zirgkastaņa (White Chestnut) palīdzēs jums būt klātesošai, uztvert bērna emocijas un vajadzības un reaģēt uz tām.
 • Ja jums šķiet, ka apstākļi vai citi cilvēki (jūsu, māte, vīrs, medicīnas personāls) ir vainīgs pie tā, ka esat nonākusi šādās grūtībās, un jums ir grūti redzēt, kā pati varat mainīt situāciju, kurā atrodaties, ja jums šķiet, ka viss ir pārlieku sarežģīti un jūtaties bezspēcīga, vītols (Willow) palīdzēs jums atgūt varu pār savu dzīvi, saskatīt radošus risinājumus un tvert dzīvi vieglāk, atgriežot tajā pozitīvu skatu uz notiekošo un ticību labajam.
 • Ja ciešat no pārslodzes („Tas ir pāri maniem spēkiem!”), goba (Elm) stiprinās jūsu pašpaļāvību un iemācīs deleģēt darbus.
 • Savukārt, ja salīdzināt sevi ar citām jaunajām māmiņām („Viņai gan viss sanāk labāk!”), lapegle (Larch) palīdzēs atgūt pārliecību par savām spējām, stiprinās pašpaļāvību un palīdzēs saprast, ka arī jūs ar visu varat tikt galā brīnišķīgi!
 • Iesakām izmēģināt Piecu ziedu krēmu: pirmajās dienās, kad, barojot mazuli, piena daudzums nav noregulējies, un krūtis ir sāpīgi piebriedušas, kā arī gadījumā, ja rodas piena sastrēgums. Vispirms ieejiet siltā dušā, tad uzklājiet krēmu uz krūtīm, virzienā uz krūšu galiem. Tāpat varat lietot krēmu saplaisājušo krūts galu ārstēšanā. Piecu ziedu krēms noderēs arī jūsu mazulim: ja sasāpējies vēderiņš, uz ādas esat pamanījusi izsitumus, ir aizlikts deguns utt. Par krēma lietošanu vairāk lasiet šeit.

Raksti par Baha ziedu terapiju topošajām māmiņām:
Žurnāls “Šūpulītis”, 2010. gada maija numurā, 46., 47. lpp.: Gunita Ogriņa “Baha ziedi – maiga palīdzība gaidībās un radībās”
Lasīt 1.daļu, Lasīt 2.daļu
Žurnāls “Māja”, 2009. gada 24. oktobra numurā, 38., 39. lpp.: Ilze Zonne “Baha ziedi palīdz sagaidīt bērniņu”
Lasīt 1.daļu, Lasīt 2.daļu
Visus rakstus par Baha ziediem lasīt šeit.

Lietotāju pieredze:
“Bērniņam pasaulē bija jāierodas jūnijā, taču jau aprīlī manu vēderu ļoti bieži savilka tā, ka nespēju neko padarīt. Izanalizējot savas emocijas, pagatavpju Baha ziedu individuālo maisījumu. To lietojot, vēderu vairs nevilka. Tikko es jutu, ka tūlīt, tūlīt viss atkal sāksies, lietoju Baha ziedu pilienus, un par vēdera vilkšanu vairs nesūdzējos.”
“Pēc dzemdībām daudzas māmiņas ar bailēm baro mazo, jo, savelkoties dzemdei, tā ļoti sāp. Man ļoti palīdzēja raspodiņu tēja ar Piecu ziedu formulas piedevu, to lietoju kā dzērienu pirmās dienas un ikreiz, kad baroju savu mazuli. Dzemde nesāpēja tikpat kā nemaz!”