Biežāk uzdotie jautājumi

Jautājums: Vai Baha ziedi ir zāles?
Atbilde: Nē, Baha ziedi nav zāles. Gan Lielbritānijā, gan Latvijā tos klasificē kā pārtikas produktus. To nosaka arī Latvijas Republikas Zāļu valsts aģentūras atzinums par Baha ziediem: „Produktu nevar uzskatīt par antropozofām zālēm, jo saskaņā ar 2006. gada 9. maija Ministru kabineta noteikumu Nr. 376 „Zāļu reģistrēšanas kārtība” 55. punktu tām nepieciešama izgatavošana, izmantojot homeopātisko (potencēšanas) metodi. Taču minētās esences izgatavo ar specifiskām metodēm, kuras lietojot, produktā saglabājas vajadzīgā ziedu vibrācija.” (Zāļu valsts aģentūras atzinums no 04.06.2008. Nr. 1-39/47). Turklāt Zāļu valsts aģentūra savā atzinumā uzsver: „Produkts ir drošs lietošanai”.

Jautājums: Vai Baha ziedi ir homeopātisks līdzeklis?
Atbilde: Baha ziedu līdzekļi tik tiešām atgādina homeopātiskos preparātus. Atcerēsimies, ka E. Baha – ziedu terapijas pamatlicēja – ārsta karjera sākās kā tradicionālās medicīnas ārstam, tad viņš kļuva par homeopātu un visbeidzot atklāja šos dziedinošos līdzekļus – ziedu esences. Taču Baha ziedi nav homeopātiski preparāti. Pastāv lielas atšķirības starp Baha ziedu un homeopātijas līdzekļu izejvielām, izgatavošanu un iedarbību:
1. Edvards Bahs izvēlējās savvaļas augus. Homeopātijas līdzekļus pagatavo ne tikai no augu izcelsmes produktiem, bet arī no minerāliem un dzīvnieku pasaules produktiem.
2. Baha ziedu esences pagatavo ar E. Baha atklātajām metodēm – Saules un Vārīšanas metodi. Turpretim homeopātijas līdzekļus izgatavo ar potencēšanas metodi.
3. Homeopātiskās zāles (tās ir zāles!) izvēlas pēc līdzības principa: pacienta simptomiem piemeklē tādas zāles, kas veselā cilvēkā izraisītu tieši tādus pašus simptomus. Savukārt Baha ziedi darbojas kā antidoti (vielas, kam ir tieši pretēja iedarbība) negatīviem psiholoģiskiem stāvokļiem, pretēja reakcija nav iespējama. Piemēram, ja cilvēks cieš no zemas pašvērtības, šo negatīvo psiholoģisko stāvokli palīdzēs neitralizēt lapegle, tātad lapegle var tikai paaugstināt pašvērtību, bet nekādā gadījumā to pazemināt.

Jautājums: Vai jābūt medicīniskai izglītībai, lai izprastu Baha ziedu sistēmu un Baha ziedu terapijas pamatprincipus?
Atbilde: Nē, medicīniska nav nepieciešama. Dr. Bahs savai terapijai deva nosaukumu „Ārstējies pats!” Ikviens pieaugušais, kam nav sveša cilvēka daba, spēj atpazīt bailes, nedrošību, zemu pašvērtību, vainas izjūtu, sarūgtinājumu, egocentrismu u.c. psiholoģiskos stāvokļus un iemācīties lietot Baha ziedus, palīdzēt sev, saviem radiem, draugiem un paziņām.

Jautājums: Kas notiek, ja izvēlas nepareizos Baha ziedus?
Atbilde: Katrs no Baha ziediem palīdz neitralizēt noteiktu negatīvu emocionālo stāvokli. Jā, ir iespējams kļūdīties emocionālā stāvokļa noteikšanā un Baha ziedu izvēlē, taču jāatceras, ka Baha ziedi darbojas pēc atslēgas un slēdzenes principa: ja atslēga neder, ar to durvis neatslēgsi, respektīvi, ja izvēlētā ziedu esence neatbildīs jūsu emocionālajam stāvoklim, tā vienkārši nespēs palīdzēt. Tātad, izvēloties neatbilstošos Baha ziedus, vienkārši netiks sasniegtas vēlamās pārmaiņas. Turklāt nav “pareizu” vai “nepareizu” ziedu, var būt precīzāk piemeklēti vai ne tik precīzi atrasti ziedi atbilstošajai situācijai.

Jautājums: Kā ir novērojama Baha ziedu iedarbība?
Atbilde: Baha ziedu iedarbība ir ļoti maiga, tā neizraisa nevēlamas blakusparādības. Taču pieaugušajiem, it īpaši tad, ja Baha ziedus lieto pirmo reizi, nereti pirmajās trīs dienās novērojamas ķermeņa attīrīšanās pazīmes (galvassāpes, ādas izsitumi, caureja). Dažkārt Baha ziedu lietotāji ziņo, ka negatīvās emocijas ir pastiprinājušās. Jebkuras pārmaiņas liecina vien par to, ka Baha ziedi iedarbojas. Atcerieties – Baha ziedi nedarbojas uz fizisko ķermeni tieši, tāpēc tie nevar izraisīt alerģiju vai kādu fizisku kaiti.
Vācu Baha ziedu terapijas speciālistes M. Šeferes Baha ziedu terapijas institūtā tika veikts pētījums par Baha ziedu iedarbību, un iegūti šādi dati: pirmajās dienās pēc Baha ziedu lietošanas 48,9% aptaujāto redzējuši zīmīgus sapņus; 46,1% norāda, ka viņus pārņēmusi izteikta miera izjūta un radusies pastiprināta nepieciešamība pēc miega; 37,4% atzīst „Mani pārņēma miers”; 33,9% – „Es sajutu sevī ieplūstam enerģiju”; 30,2% izjutuši iekšēju prieku; 27,8% – iekšēju brīvību, savukārt 19,7% uzsākuši sen plānotus, bet nerealizētus projektus. Taču novērojamas arī negatīvas izpausmes: iekšējs nemiers – 26,4% gadījumu; aizkaitināmība – 25,8%; nogurums – 25,7%; bailes – 20,9%, kā arī parādījušās „vecas” fiziskas kaites – 19,7%. Iespējams novērot arī ķermeņa attīrīšanās pazīmes – galvassāpes un ādas izsitumus. Šīs negatīvās emocijas un fiziskās kaites parasti ir īslaicīgas. Šādā gadījumā iespējams rīkoties divējādi: 1) samazināt Baha ziedu lietošanu līdz 1 reizei dienā vai 2) lietot Baha ziedus biežāk, piemēram, ik pēc 15 minūtēm. Baha ziedu terapeiti neiesaka pārtraukt Baha ziedu lietošanu, jo tieši tāds pats stāvoklis būs novērojams arī nākamajā Baha ziedu terapijas reizē.
Turklāt interesanti zināt, ka tieši šie zīmīgie sapņi (deg māja, jāizbēg no cietuma, tiek nogriezti mati utt.) ir viena no pazīmēm, ka Baha ziedi darbojas – tie attīra jūsu psihi no “sastrēgumiem”, kurus dzīves laikā var izraisīt dažādi nepatīkami notikumi.

Jautājums: Vai viena Baha zieda iedarbība ir spēcīgāka nekā vairāku Baha ziedu maisījums?
Atbilde: Nē, nav. Negatīva emocionāla stāvokļa pamatā parasti ir vairāk nekā viena emocija. Jo precīzāk izdodas noteikt konkrētajā situācijā novērojamās negatīvās emocijas, iekļaujot individuālajā maisījumā atbilstošos Baha ziedus, jo veiksmīgāk un ātrāk iespējams atgūt harmoniju un iekšējo emocionālo līdzsvaru. Piemēram, nav jau tā , ka bērniņam, kurš naktī negrib gulēt savā gultiņā, ir bail no gulēšanas vienatnē. Tikpat labi tās var būt bailes no tumsas, vēlēšanās vienmēr būt mātes tuvumā vai vēlme būt uzmanības centrā, kuru nesaņemot bērns kļūst nepacietīgs, dusmīgs un agresīvs. Šādā gadījumā maisījumā būtu jāiekļauj ne tikai pērtiķmutīte, bet arī apse, sārtā zirgkastaņa, cigoriņš, sprigane un ilekss.

Jautājums: Varbūt labāk lietot visus 38 Baha ziedus reizē?
Atbilde: Baha ziedu terapijas speciālistu novērojumi liecina, ka visefektīvāk Baha ziedi iedarbojas, ja individuālajā maisījumā iekļauj līdz 5 vai 7 dažādiem Baha ziediem.

Jautājums: Vai Baha ziedus var lietot tieši no koncentrāta pudelītes?
Atbilde: Var, bet to iedarbība nebūs stiprāka kā atšķaidītai esencei. Lai gūtu lielāku efektivitāti, Baha ziedus ieteicams lietot biežāk, nevis palielināt pilienu skaitu. Baha ziedu esences-koncentrātus atšķaida: a) pievienojot glāzei ūdens 2 pilienus no katras izvēlētās ziedu esences vai b) izveidojot Individuālo maisījumu.