Ziedu enerģijas radītāja – Laura Tidriķe

Kā es iepazinos ar Baha ziediem? 

2006. gadā pasaulē sagaidīju savu otro bērnu. Pirmdzimtā, kurai tajā laikā bija divi gadi, pēkšņi sāka no visa baidīties (pat no sava brālīša!). Tie, kas ir rūpējušies par diviem maziem bērniem, zina, cik daudz stresa tas nozīmē jaunajai māmiņai. Vizītē pie homeopātes (pateicoties pirmajam bērnam, biju vīlusies tradicionālajā medicīnā) lūdzu viņai kādu līdzekli, kas atbrīvotu manu meitiņu no bailēm. Kad viņa apjautājās, vai man nebūtu nekas pretī lietot Baha ziedus, es daudz nedomāju – “Vienalga, kas tas ir, es gribu tikt no šī “murga” vaļā,” es domāju. Saņēmām savu pirmo Baha ziedu pudelīti (tajā bija pērtiķmutīte), un man par lielu pārsteigumu pēc divām dienām vārds “bailes” bija pazudis no viņas leksikas. Oho, es nodomāju, tā tik ir lieta! Un pavisam drīz jau biju pasūtījusi savu pirmo Baha ziedu esenču komplektu (diemžēl nezinādama, ka ziedu esenču kvalitāte var ļoti atšķirties (un kvalitāte ir visbūtiskākais šajā terapijā), drīz vien bija jāpērk cits).

Kas mani uzrunāja Baha ziedu terapijā?

Pēc neilga laika darba dēļ (biju vācu valodas docētāja Latvijas Universitātē) devos uz konferenci Vācijā un grāmatnīcā atklāju daudz grāmatu par Baha ziedu terapiju. Mani šajā terapijā spēcīgi uzrunāja divi aspekti: 1) tā ir droša lietošanā un nav nepieciešama specifiska (medicīnas vai psiholoģijas) izglītība, lai šo terapiju izmantotu savā labā un 2) Edvards Bahs šo terapiju atstāja mantojumā mums visiem. Jāatzīst, man patīk ārstēt savējos – bērnībā bija divas profesijas, kuras biju gatava apgūt, – veterinārsta arodu (abi mani vecāki ir veterinārārsti un bērnībā ārstēju dzīvniekus (ar visām injekcijām, lauztu kaulu šinēšanu, zāļu došanu u.tml.)) un skolotāja profesiju (bērnībā man bija sava leļļu skola ar pašgatavotām grāmatām un uzdevumu burtnīcām). Kad pienāca laiks pieņemt lēmumu, izvēlējos iet pedagoģijas ceļu, kas mani aizveda pie vācu valodas apguves un galu galā tagad man ir sava skola – tagad mācu Baha ziedu terapijas zinības ikvienam, kurš vēlas tās apgūt.

Kā radās doma par Ziedu enerģiju?

Baha ziedi Latvijā “dzīvo” kopš 1996. gada (cik esmu sapratusi no homeopātiem, kas tos pirmo reizi ieveda no Krievijas). 2006. gadā, kad es ar tiem iepazinos, tie bija pieejami homeopātu pacientiem un, iespējams, vēl citiem cilvēkiem. Taču es vēlējos īstenot E. Baha vēlmi, lai šī terapija un informācija par to ir pieejama ikvienam. Pirmā doma bija “ir jāiztulko kāda grāmata, lai ikviens, kas vēlas, var uzzināt vairāk par šo brīnišķīgo ārstniecības metodi”. Taču tad attapos, ka arī Baha ziedu esencēm Latvijā ir jābūt brīvi pieejamām (protams, katrs, kas vēlas, var pagatavot tās pats, taču – ja nav iespēju un laika?). Tāpēc ķēros pie darba – gadu un astoņus mēnešus pavadīju, kārtojot dokumentāciju par ziedu esenču klasifikāciju (protams, neiztiku bez domas “kam man to vajag?” un kurioziem “Lūdzu, reģistrējiet ziedu esences kā alkoholu”.) Man patīk pamatīgums un sakārtotība. Gribējās, lai ir kā filmā “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” – “u meņja vsje dokumenti porjadke”. 🙂 2008. gada 1. februārī tika dibināta Ziedu enerģija, rudenī tika izdota pirmā grāmata par Baha ziedu terapiju un sāka darboties Baha ziedu e-veikals.

Uzņēmējdarbība – lēciens nezināmajā

Man ir maģistra grāds pedagoģijā un doktora grāds filoloģijā (abi brīnišķīgi noder manā darbā), taču, dibinot uzņēmumu, man nebija nedz zināšanu, nedz priekšstata, kas un kā būs. Nedz tirgus izpētes, nedz finanšu plāna. Bija tikai (jāatzīst) naiva doma “ja man šī terapija patīk un palīdz, tad noteikti Latvijā būs vēl cilvēki, kuriem Baha ziedu terapija šķitīs pievilcīga”. 2008. gada decembrī piedzima mans trešais bērns. Par laimi svētdienā, jo jau pirmdienā bija jāizraksta rēķini un jānoformē pasūtījumi. Savā uzņēmumā es pārzinu un varu izdarīt jebkuru darbu. Japāņi teiktu – tieši tāds ir labs uzņēmuma vadītājs. Pirmos gadus mani pavadīja liela misijas apziņa – palīdzēt Baha ziedu terapijai iedzīvoties Latvijā. Tā deva daudz enerģijas, taču arī daudz prasīja. Galu galā atstāju savu veiksmīgo karjeru augstskolā un visus spēkus ieguldīju savā uzņēmumā, ko mēdzu dēvēt par savu piekto bērnu, jo tas ir tieši tik pat mīlestības izauklēts un izlolots kā mani četri īstie bērni.

Mana lielākā profesionālā veiksme

ir sadarbība ar pasaulē vadošo Baha ziedu terapijas speciālistu Džulianu Barnardu (Julian Barnard). Viņš Baha ziedu terapijā “dzīvo” jau vairāk nekā 40 gadu. Džulians ir cilvēks, kas Baha ziediem izcīnīja brīvību. Pēc Edvarda Baha nāves ārsta darbu turpināja Baha centrs. Pagājušā gadsimta 80. gados šis centrs darīja visu, lai kontroli pārņemtu savās rokās – pasludināja sevi par vienīgajiem oriģinālo Baha ziedu ražotājiem, grāmatās apzināti neiekļāva informāciju par ziedu esenču gatavošanu. Ja jums zināma E. Baha un Baha ziedu terapijas pamatdoma un filozofija, tad sapratīsiet, ka šāda nostāja bija pilnībā pretrunā tam, ko vēlējās Edvards Bahs. Dž. Barnards daudz laika pavadīja tiesās, lai pierādītu, ka Edvards Bahs nevar būt prečzīme un ikviena ziedu esence, kas pagatavota saskaņā ar E. Baha metodēm, drīkst tikt dēvēta par “Baha ziedu esenci”.

Džulians Barnards savu darbu veic jēgpilni, apzinīgi un rūpīgi, tāpēc viņa gatavotās ziedu esences pasaulē tiek uzskatītas par kvalitātīvākajām. Ziedu esenču gatavošana ir viņa galvenais darbs jau vairāk nekā 30 gadu. (Uzziņai – pasaulē Baha ziedu esences ražo daudzi uzņēmumi, taču Džuliana dibinātais uzņēmums Healing Herbs ražo tikai un vienīgi Baha ziedu esences. Varētu teikt tā – šī ir dziļa aka ar skaidru ūdeni.)

Turklāt Džulians ir daudzu grāmatu autors un mācību portāla izveidotājs, viņš labāk nekā jebkurš cits pārzina šajā terapijā izmantotos augus. Esmu bezgala pateicīga un ļoti laimīga, ka varu no viņa mācīties nepārtraukti. Man ir bijusi tā laime daudzas reizes – gan privāti, gan kopā ar interesentu grupām ciemoties pie Džuliana un viņa uzņēmumā Anglijā, smelties jaunas zināšanas un redzēt, kā tiek gatavotas ziedu esences.

Mana izglītība par Baha ziediem

Baha ziedu terapiju esmu apguvusi Vācijā, Austrijā un Anglijā. Lai cik grāmatu nebūtu sarakstīts, lai cik informācijas nebūtu publicēts internetā, klātienes semināri pie laba skolotāja un kopā ar līdzīgi domājošiem nav aizstājama ne ar ko.

Vai es pati lietoju Baha ziedus?

Protams! Kopš es ar tiem iepazinos, Baha ziedi ir mana palīdzība un atbalsts numur viens. Esmu galvenā Baha ziedu lietotāja savā ģimenē. Pirmkārt, Baha ziedus vislabāk iepazīt, tos lietojot. Otrkārt, es augstu vērtēju palīdzību, kurā nenotiek iejaukšanās. Baha ziedu esences ir dabas dziedinošais spēks, kas mani atbalsta un nepieciešamības gadījumā ārstē, palīdz man sadzirdēt sevi un pieņemt savus lēmumus. Baha ziedu esences stiprina un līdzsvaro. Treškārt, Baha ziedu terapija man ir vienkāršākais un efektīvākais veids, kā tikt galā ar stresu un dzīves izaicinājumiem.

Mans sirdsdarbs

Esmu dziļi pateicīga, ka savā uzņēmumā varu likt lietā savus talantus, īstenot savas idejas un būt noderīga citiem – man patīk nodot zināšanas citiem, un es zinu, ka tas man padodas, tāpēc semināri ir mana medusmaize; es tulkoju un rakstu grāmatas un šādā veidā uzkrātās zināšanas varu nodot ikvienam interesentam (viens no Ziedu enerģijas darbības virzieniem ir izdevējdarbība). Man patīk sapņot, plānot, organizēt un īstenot- konferences, ceļojumus “Pa Baha pēdām un ne tikai”, uzņēmuma 10 gadu jubilejas svinības, izstādi par Baha ziedu terapiju un pat zinātniskos pētījumus! Man patīk konsultēt, man patīk darboties dārzā. Arī Ziedu enerģijas mājiņas iekārtojums, telpu izvietojums, kamīna un mēbeļu dizains ir radies manā galvā. Un esmu gandarīta, ka mans darbs ir noderīgs citiem. Un priecājos, redzot Baha ziedu terapijas attīstību Latvijā kopš 2008. gada.

Pārdomas 2018. gadā

2018. gadā Ziedu enerģija svinēja savu 10 gadu pastāvēšanas jubileju. Šo desmit gadu laikā esam laiduši klajā 10 grāmatas par Baha ziedu terapiju. Es kā uzņēmuma vadītāja (nu jau ar lielāku saprašanu) esmu lepna, ka mans uzņēmums spēj laicīgi samaksāt visus nodokļus (tas man ir ļoti svarīgi, jo šī ir valsts, kurā dzīvoju es, kur dzīvo mani bērni un dzīvos mani mazbērni). Esmu lepna, ka mans uzņēmums piedāvā darbu, uz kuru darbinieki nāk ar prieku, un spēj maksāt konkurētspējīgu atalgojumu. Izbaudu ilgstošu sadarbību, piemēram, izdodot grāmatas – ar literāro redaktori Ingrīdu Sjomkāni, maketētāju Andu Nordenu, uzņēmumu “Latgales Druka”. Priecājos par cilvēkiem, ko satieku Baha ziedu pasaulē. Viss turpinās!

Mana trešā profesionālā aizraušanās – sistēmiskā konsultēšana

Sākot sniegt profesionālas konsultācijas, mani nodarbināja jautājums, kā tās veidot jēgpilnas. Sāku apgūt ģimenes psihoterapiju Latvijā, taču pēc pirmā mācību gada šī izglītības programma tika pārtraukta. Atskatoties jāsecina – labi, ka tā. Pateicoties savām vācu valodas zināšanām, nolēmu doties mācīties uz Vāciju. Kopš 2017. gada Vācijas vecākajā sistēmiskās terapijas institūtā apgūstu sistēmisko terapiju, kas pagājušā gadsimta 80. gados attīstījās no ģimenes terapijas. Sistēmiskajā terapijā un Baha ziedu terapijā saskatu daudz līdzības – individuāla pieeja, uzskats, ka mēs katrs esam eksperts savā dzīvē un mūsos ir viss, kas nepieciešams ikvienas situācijas risināšanai, tikai nereti resursi ir aizmirsti vai snauž nepamodināti. 2020. gada jūnijā ieguvu sistēmiskā konsultanta sertifikātu un esmu ceļā uz finišu – sistēmiskā terapeita izglītību.

Ārpus Baha ziediem

Man ir ģimene, kurā aug 4 bērni. Ir divi suņi, kaķis un trusis. Man patīk sportiskas aktivitātes, aktīvā atpūta dabā, ceļošana, grāmatu lasīšana un arī kūku cepšana – attēlā mans roku darbs (pēc vecmāmiņas Latvijas lauku tortes receptes) Baha ziedu terapijas centra atvēršanas svētkos 2013. gada 24. septembrī.

Uz tikšanos Baha ziedu pasaulē!

Laura Tidriķe

2020. gada jūlijā